• Historia szkoły

• 1904 r. - Rozpoczęto budowę szkoły w Kołodziejewie. Do dwóch klas placówki zaczęło uczęszczać 144 uczniów, w większości były to dzieci osadników niemieckich.

1906 r. - Przekształcenie szkoły w czteroklasową.

1922 r. - W szkole rozpoczęto regularne nauczanie języka polskiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
          Ponieważ duża liczba Niemców wyjeżdżała z Kołodziejewa miejscowi Polacy wystąpili do kuratorium o mianowanie w szkole drugiego etatu polsko-katolickiego.

1923-1924 r. - Z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaczęła się nauka dla dzieci polskich.

1926 r. - Zniesiono klasę ewangelicką i dzieci niemieckie wcielono do klas polskich.

1949 r. - Podjęto decyzję o rozbudowie dotychczasowego budynku.

1951 r. - 1 września uroczyste otwarcie rozbudowanej szkoły. Do jej obwodu włączono wsie: Pałuczyna, Dębowo, Debina, Kołodziejewo i Sędowo.

1970 r. Wybudowanie sali gimnastycznej.

1987 r. Szkoła otrzymała sztandar i imię Janusza Kusocińskiego.